אינטגרציה רגשית הוליסטית

פורסם בתאריך

אינטגרציה רגשית הוליסטית היא גישה טיפולית המבוססת על הכמיהה שלנו לחוות שלמות והגשמה מלאה בכל ההיבטים של חיינו.

כבני אדם, אנו יצורים מורכבים עם רבדים רבים. בעומק, אנו רגישים מאוד למידת הסנכרון בין החלקים השונים שלנו. אנו מרגישים שלמים כאשר כלל המרכיבים שלנו- גוף, רגש, נפש, תודעה ורוח מתואמים ביניהם כיחידה אחת שפועמת יחד.

אולם, לא תמיד זה המצב. אנו עשויים לחוות שחלקים מתוכנו אינם מתואמים עם יתר החלקים, או שאינם מצליחים לבוא לידי ביטוי. אנו אפילו עשויים למצוא שמרכיבים מסוימים של חיינו כאובים ופגועים באופן ששואב את כוחות החיים מיתר החלקים שלנו. מצב זה הוא מצב בו ישנה בתוכנו מציאות “מפוצלת”.

מציאויות “מפוצלות” עשויות לקבל פנים רבות, כמו מצבים בהם:

 • איננו מצליחים לבטא רגשית את מה שאנחנו מאמינים בשכל.
 • המצב הגופני שלנו איננו מאפשר לנו את מה שהיינו רוצים לממש.
 • איננו מצליחים להגשים את מה שהיינו רוצים במערכות היחסים שלנו עם הקרובים אלינו, או שישנם פצעים ומטענים שאינם מצליחים להירפא.
 • המציאות הכלכלית שלנו איננה משגשגת או מביאה אלינו מעמסות וחיכוכים.
 • אנו מרגישים שאנשים רואים בנו מבחוץ משהו אחר ממה שאנו מרגישים בפנים.
 • אנו חווים ריקנות פנימית שאיננו מצליחים למלא.
 • אנו חווים ביקורתיות רבה על עצמנו ועל הסביבה וחוסר יכולת למצוא השלמה ושלווה.

אלה דוגמאות למצבים שבהם הפרדנו מעצמנו חלקים מסוימים. אולם, הם לא נעלמו לגמרי. הם משאירים בתוכנו את הזכרון שלהם, ואיתו הכמיהה להשיגם חזרה. מציאות זו עשויה להיות מרובה בכאב, סבל, בדידות, תחושת זרות, ניתוק ועצב עמוק.

עולם הרגש שלנו הוא המתווך והמסנכרן בין כלל הרבדים החומריים והרוחניים שלנו. כאשר הוא בריא וזורם הוא משמש עבורנו כמצפן. באמצעותו אנו יודעים כיצד לכוון את חיינו לאור מהותנו הייחודית, בשותפות בריאה עם הסביבה שלנו. כאשר הרגש שלנו פצוע או כאוב, הוא אינו מכוון אותנו נאמנה, ואנו עשויים למצוא את עצמנו מזמנים אלינו מציאויות שאינן מטיבות איתנו.  

בתור ילדים, כאשר חווינו דחייה או התעלמות מרגשות משמעותיים שלנו, הכאב היה כל כך גדול, שהוצאנו את הרגש הזה מהמרחב ומהזהות שלנו. חוויית הדחייה הרגשית היא חוויה כל כך קיומיות, שבמשך חיינו אנו עושים באופן מודע ובלתי מודע כל מה שאנו יכולים בכדי לא לפגוש אותה. אנו מעדיפים לחוות חוסר שלמות, חיכוכים, קשיים, מחלות, ושלל מציאויות מצמצמות וכואבות, על פני חווית הדחייה הרגשית הבראשיתית שנצרבה בנו אי שם בילדות.

על מנת למסך את הרגש הפצוע הראשוני, אנו עשויים:

 • לסגל לעצמנו רגשות כואבים אחרים כדי שיכסו עליו.
 • להקריב את האותנטיות שלנו ואת נאמנותנו לקולות הפנימיים העמוקים שלנו.
 • לחבל במערכות היחסים היקרות לנו ביותר, בלי לדעת שאנו עושים זאת.
 • לסגל לעצמנו אמונות מצמצמות על עצמנו ועל העולם.
 • לפתח הרגלים והתמכרויות שמכלים את כוחותינו.
 • לפתח מצבים פיזיים כואבים או מגבילים של חולשה, עייפות, מתח ומחלות.

אלו ועוד שלל מהלכים פנימיים מגוונים, הם מנגנונים עוצמתיים ביותר, שאנו מפעילים באופן לא מודע על מנת לשרוד רגשית.

אולם, בעוד הם מאפשרים לנו לשרוד, הם גם פוגעים משמעותית באיכות החיים שלנו, במימוש וביצירה שלנו, ובמערכת היחסים שלנו. מנגנוני ההגנה שלנו מכתיבים בתת המודע שלנו מערכת של אמונות לגבינו, לגבי אחרים ולגבי העולם. אמונות אלו מגדירות את גבולות הגזרה של מה שנהיה מסוגלים לממש בשלל המרחבים של חיינו.

ישנם מנגנונים שמספיק לפתח מודעות כלפיהם, ולראות שהם כבר אינם משרתים אותנו, כדי לבחור להשיל אותם ולהיפתח למרחבים חדשים. אולם רבים ממנגנונים אלה סבוכים, עמוסים בהתנגדויות פנימיות, כבולים במציאות קונקרטית שמקשה על שינוי, קשורים עמוק בתוך מערכות היחסים הקיומיות ביותר שלנו, או מוטמעים כל-כך עמוק בתת-המודע שלנו, שאיננו רואים את הגישה אליהם.

אינטגרציה רגשית הוליסטית הוא מסע בו אנו מגלים, מזהים, אוספים ומרפאים את חלקינו המופרדים. אנו משיבים אותם אל חוויית הזהות העצמית שלנו. מכאן הם ממשיכים אל המציאות הממשית של היומיום שלנו, אל מערכות היחסים שלנו, ואל האפשרויות החדשות שאנחנו רוצים לפתוח עבור עצמנו.

אינטגרציה רגשית הוליסטית היא גישה, לא שיטה. זהו מצפן שמאיר את דרכו של מסע פנימי, בו שיטות רבות ומגוונות יכולות לסייע להתקדם אל עבר משאלת לבנו העמוקה ביותר. זהו מסע חזרה אל עצמנו, אל מהותנו ואל זהותנו השלמה.

כל מציאות שמצמצמת אותנו או מביאה לנו סבל, שורשה במאמץ שלנו לכסות על כאב רגשי שנצרב בנו בעברנו. לכן הדרך להשיב אלינו ולסנכרן בין כלל חלקינו, היא דרך ריפוי הפצעים הרגשיים שלנו. כמו מגנט, אל הליבה של הריפוי הרגשי נאספים ונרפאים כל יתר הרבדים הפיזיים, התודעתיים והרוחניים שלנו.

עבור מסע הריפוי וההשלמה הזה, עשויים לשרת אותנו מגוון כלים, כגון:

 • כלים מעולם הפסיכולוגיה ההוליסטית של מודעות לעצמנו ולכוחות ולאתגרים המובנים שלנו. זיהוי ושינוי אמונות, החלפת תפקידים, רכישת מודעות ושליטה על השדר שלנו, מודעות לשפה הפנימית שלנו וכלים ליצירת שפה מיטיבה.
 • כלים הפונים אל תת המודע באמצעות תהליכי הרפייה ודמיון, מודעות ולמידה מחלומות, ריפוי ושינוי חוויות מהעבר.
 • כלים לפתיחת העתיד שלנו, השגת השראה וחזון, קבלת כוחות ובהירות מהעתיד שלנו. יצירת יעדים פנימיים, שינוי דפוסים מחלישים, תכנון מציאות ושינוי פעולה בתוך בצמתים. כלים לזימון אנרגטי, הטמעת שינויים בתוך עוגנים ממשיים בחיים השוטפים.
 • כלים הקשורים בהשגת פרספקטיבה גבוהה על התהליכים שאנו עוברים כהזדמנויות ללימוד והעצמה פנימית.
 • לעתים נתמוך בתהליך גם בכלים כמו טכניקות נשימה, תנועה ומדיטציה, הילינג, צמחי מרפא, תזונה, ותוספי מזון.
 • פעמים רבות, אנו מגלים כלים חדשים תוך כדי מסע הריפוי עצמו. חלק מהגישה של האינטגרציה הרגשית ההוליסטית היא שכפי שכל אדם מצויד במכלול האיברים, הכישורים והמיומנויות שדרושים לו על מנת להגשים את עצמו במלואו, כך אנו מצוידים גם בכלים ובכוחות הריפוי הנדרשים לנו בכדי לחולל את תהליכי הריפוי והשינוי שאנחנו כמהים להם בעומק. פעמים רבות, תוך כדי טיפול נובעים כלי הריפוי של האדם עצמו כהזמנה נדיבה ומרגשת להכיר ולעבוד איתם בתור הכלים המדויקים ביותר עבורו. זהו חלק מהיופי, העצמה וחדוות היצירה של העבודה המשותפת הזו.

האינטגרציה הרגשית ההוליסטית רואה לא רק את האדם עצמו כיחידה הכמהה לסנכרון ושלמות, אלא גם את מערכות היחסים שלנו כיחידות השואפות לכך. פעמים רבות, המציאות הפנימית המפוצלת שלנו משתקפת בחיכוכים, פחדים, חששות ופערים בקשר שלנו עם היקרים לנו. מרחב זה הוא מרחב עשיר במידע ובהזדמנויות לריפוי ולשינוי עמוק ומעצים. ריפוי זה הוא עבור עצמנו, עבור הקרובים אלינו, והן עבור מערכת היחסים עצמה.

לכן מעבר לטיפולים פרטניים, לעתים התהליכים הם זוגיים, בהרכבים משפחתיים מגוונים, או אפילו יחד עם חברים או שותפים עסקיים.

כל מסע הוא ייחודי, והוא הולך ונחשף תוך כדי הצעידה בו. גם מסגרת הזמן המיטבית לתמוך בתהליך הזה עשויה להיות מגוונת.

אנו נגלה ביחד מהו משך מפגש מיטבי עבורכם, ואיזו תדירות מפגשים הכי תשרת את התהליך. לעתים אף נדרש מפגש שאינו מוגבל בזמן, שלשמו נפנה את היום כדי לאפשר לקצב הפנימי לפעול בזמן שלו.

ישנן גם תקופות בהם נדרש ליווי טלפוני בתוך היומיום עצמו, על מנת לחולל תהליכי הטמעה של שינויים עמוקים בתוך מערכות החיים המורכבות והסבוכות שאנו בליבן.

הטיפולים מתקיימים בהר עמשא, ירושלים ובאר שבע.

 

ניתן ליצור איתי קשר במספר טלפון 055-6631420, או בדוא”ל: Me@miriam.co.il

או השאירו את פרטיכם כאן ואחזור אליכם.